Η Διατροφή στον Πόντο

Την Τετάρτη 5-2-2020 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας η βιωματική δράση “Ποντιακή Κουζίνα” με την ευγενική υποστήριξη της Ένωσης Ποντίων Πολίχνης και του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας.

Η δράση αυτή αποτελεί άξονα του πολιτιστικού προγράμματος “Η ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΣΤΟΝ ΠΟΝΤΟ” το οποίο συμμετέχει, επίσης, στον 4ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό «ΠΟΝΤΙΑΚΟΣ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ : μνήμες και όνειρα, παρελθόν, παρόν και μέλλον».

Οι μαθητές των τάξεων Α1 και ΣΤ2 έφτιαξαν το παραδοσιακό γλύκισμα Ωτία, που λόγω του σχήματός του σημαίνει αυτιά, έπαιξαν με φουντούκια (λεφτοκάρια), το παραδοσιακό παιχνίδι τσιφτ-τεκ (μονά-ζυγά) και χόρεψαν παραδοσιακούς χορούς.

Παρουσίασαν τις εργασίες της ομάδας τους :

ΟΜΑΔΑ Α : Η διατροφή σε σχέση με τον τόπο και το κλίμα

ΟΜΑΔΑ Β : Αγαπημένες Ποντιακές συνταγές

ΟΜΑΔΑ Γ : Παρασκευή και συντήρηση τροφίμων

ΟΜΑΔΑ Δ : Παροιμίες και γνωμικά

ΟΜΑΔΑ Ε : Ήθη και έθιμα

Να θυμάστε :

“Οι ρίζες θρέφουν το βλαστό κι αυτός ανθίζει και η παράδοση συνεχίζεται!”

Την εκδήλωσή μας τίμησαν με την παρουσία τους ο Αντιδήμαρχος Παιδείας Τριανταφυλλίδης Παναγιώτης,  η Προϊσταμένη  Παιδείας  Τεφλιούδη Νατάσα, ο Δημοτικός Σύμβουλος σε θέματα μελετών έργων και σχολικής στέγης Λαλές Δημήτρης, ο Διευθυντής  Αθλητισμού  Αναστασιάδης Στάθης και η Συντονίστρια Εκπαιδευτικού  Έργου Φυσικής Αγωγής Βασιλειάδου Όλγα.