ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΔΙΑΧΥΣΗΣ ΤΟΥ PROJECT «Τα Μοναστήρια του Πόντου-Πυλώνες της Ορθοδοξίας»

ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΔΙΑΧΥΣΗΣ ΤΟΥ PROJECT

«Τα Μοναστήρια του Πόντου-Πυλώνες της Ορθοδοξίας» ΕΥΞΕΙΝΟΣ ΛΕΣΧΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ-ΚΥΡΙΑΚΗ 21 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2Ο24

Την Κυριακή 21 Απριλίου 2024, στις 12 το μεσημέρι, πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία η εκδήλωση διάχυσης  του project “Τα Μοναστήρια του Πόντου – Πυλώνες της Ορθοδοξίας”, που υλοποιήθηκε φέτος με τη σύμπραξη του 3ου Δημοτικού σχολείου Ευκαρπίας, του 2ου Γυμνασίου Ευκαρπίας και του 17ου Δημοτικού σχολείου Καλαμαριάς.

Η κατάμεστη αίθουσα πλημμύρισε με εικόνες, μελωδίες και νοσταλγικές θύμισες του Πόντου! Την εκδήλωση τίμησαν εκπρόσωποι της “Ευξείνου Λέσχης Θεσσαλονίκης”, της Εκκλησίας, Ποντιακών Σωματείων, της εκπαίδευσης, της τοπικής αυτοδιοίκησης, εκπαιδευτικοί, γονείς /κηδεμόνες και πλήθος κόσμου.

Πιο συγκεκριμένα, ο Πανοσιολογιότατος Αρχιμανδρίτης πατήρ Διονύσιος Καραγιάννης, ως εκπρόσωπος του Παναγιωτάτου Μητροπολίτου Θεσσαλονίκης Φιλοθέου, ο τέως πρόεδρος της «Ευξείνου Λέσχης Θεσσαλονίκης» κ. Λυσαρίδης Γεώργιος, ο Α΄ αντιπρόεδρος  της «Ευξείνου Λέσχης Θεσσαλονίκης» κ. πρόεδρος του Σωματείου «Αγίου Γεωργίου Περιστερεώτα» κ. Κυριακίδης Αρ. Θεοδόσιος, ο Έφορος Νεολαίας και υπεύθυνος εκπαιδευτικών προγραμμάτων της «Ευξείνου Λέσχης Θεσσαλονίκης» κ. Ανθόπουλος Κώστας, η κ. Νικολαΐδου Γιώτα μέλος του ΔΣ και της επιτροπής εκπαιδευτικών προγραμμάτων της «Ευξείνου Λέσχης Θεσσαλονίκης», ο αντιπρόεδρος του Σωματείου «Παναγία Σουμελά» κ. Κυριακίδης Γεώργιος, η υπεύθυνη Πολιτιστικών προγραμμάτων της Διεύθυνσης πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης κ. Μπατζακογιάννη Στέλλα, ο Σχολικός σύμβουλος Δυτικής Θεσσσαλονίκης κ. Βουδρισλής Νίκος,η κ. Συλβάνα Καρασαββίδου, αντιδήμαρχος Κοινωνικής Αλληλεγγύης του Δήμου Παύλου Μελά, εκπροσωπώντας τον Δήμαρχο Παύλου Μελά κ. Ασλανίδη Δημήτριο.

Την εκδήλωση χαιρέτησαν ο Α’ αντιπρόεδρος της Ευξείνου Λέσχης και πρόεδρος του σωματείου “Αγίου Γεωργίου Περιστερεώτα” Θεολόγος και Δρ. Ιστορίας κ. Κυριακίδης Αρ. Θεοδόσιος και ο Έφορος Νεολαίας και υπεύθυνος εκπαιδευτικών προγραμμάτων της “Ευξείνου Λέσχης” κ. Ανθόπουλος Κώστας.

Οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές/τριες παρουσίασαν τις εργασίες τους μέσα σε κλίμα χαράς, ενθουσιασμού και συγκίνησης!

Ο κ. Κυριακίδης Θεοδόσιος, Επιστημονικός Συνεργάτης της Έδρας Ποντιακών Σπουδών ΑΠΘ και Επισκέπτης Λέκτορας του Διεθνούς και Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου, αναφέρθηκε στην εισήγησή του στην επανίδρυση των Ιστορικών Μονών του Πόντου στην Ελλάδα και στον ρόλο τους για το μέλλον του ποντιακού ελληνισμού.

Η εκδήλωση έκλεισε με νηστίσιμα εδέσματα και ποτά που προσέφερε η “Εύξεινος Λέσχη” σε όλους/ες όσους παρευρέθηκαν.

Οι εκπαιδευτικοί που εκπόνησαν το πρόγραμμα ευχαρίστησαν θερμά:

•  Τον Πρόεδρο, το Διοικητικό συμβούλιο και την γραμματέα της «Ευξείνου Λέσχης Θεσσαλονίκης» για την φιλοξενία της εκδήλωσης διάχυσης του project, στον Ιστορικό χώρο της Ευξείνου Λέσχης
  •  Τους Προέδρους και τα Διοικητικά συμβούλια των Σωματείων: «Παναγίας Σουμελά», «Αγίου Ιωάννη Βαζελώνος» και «Αγίου Γεωργίου Περιστερεώτα» για τις ξεναγήσεις στους χώρους των Ιερών Ναών και τη ζεστή φιλοξενία
  •  Τον Αντιπρόεδρο της «Ευξείνου Λέσχης Θεσσαλονίκης» και Πρόεδρο του Σωματείου «Αγίου Γεωργίου Περιστερεώτα» κ. Κυριακίδη Θεοδόσιο, Θεολόγο-Δρ. Ιστορίας, για την πολύτιμη βοήθεια σε όλα τα στάδια διεξαγωγής του έργου
  •  Τον Έφορο Νεολαίας της «Ευξείνου Λέσχης Θεσσαλονίκης» και υπεύθυνο της επιτροπής εκπαιδευτικών προγραμμάτων κ. Ανθόπουλο Κώστα, για την παραχώρηση υλικού μελέτης
  •  Τις διευθύντριες, κ. Κυρέζη Αθανασία του 3ου Δημοτικού Σχολείου Ευκαρπίας και την κ. Αναγνώστου Ζωή του 17ου Δημοτικού Σχολείου Καλαμαριάς, για την στήριξη και την ενθάρρυνση στην υλοποίηση του project
  • Τον λυράρη κ. Τσακαλίδη Παύλο που πλαισίωσε τη χορωδία του 17ου Δημοτικού σχολείου Καλαμαριάς.
  •  Τους μαθητές/τριες και τους γονείς/κηδεμόνες των παιδιών που συμμετείχαν στο έργο.
  •  Όλες/ους όσες/ους παρευρέθηκαν στην εκδήλωση διάχυσης του project.

Ευχόμαστε από καρδιάς καλή επιτυχία στον 8o Διεθνή Μαθητικό Διαγωνισμό: Ελληνισμός της Ανατολής: Πόντος, Μικρασία, Θράκη, που συνδιοργανώνουν η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Σερρών, το Υπουργείο Εσωτερικών (Μακεδονίας-Θράκης) και το Τμήμα Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης και Ψηφιακών Μέσων του Υ.ΠΑΙ.Θ.Α., με την υποστήριξη της Έδρας Ποντιακών Σπουδών του Α.Π.Θ. και του Πανελλήνιου Συνδέσμου Ποντίων Εκπαιδευτικών.