Πρόγραμμα e twinning – Our Tree of Wishes

Το 3ο Δημοτικό Σχολείο Ευκαρπίας κατά το τρέχον σχολικό έτος 2019-2020 συμμετέχει σε πρόγραμμα e twinning με τίτλο “Our Tree of Wishes” σε συνεργασία με 202 σχολεία πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης από την Ελλάδα και  8 ακόμη ευρωπαϊκές και όχι μόνο χώρες.

Οι μαθητές του τμήματος ΣΤ1 του σχολείου μας καλούνται να ζωγραφίσουν και να  διακοσμήσουν ένα Δέντρο Ευχών γράφοντας τις ευχές τους στα Αγγλικά ενόψει των  Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς.Τα συνεργαζόμενα σχολεία ανταλλάσσουν ευχετήριες κάρτες και κάθε σχολείο δημιουργεί ένα συνεργατικό Δέντρο Ευχών.Το πρόγραμμα ολοκληρώνεται με διαγωνισμό για το καλύτερο Δέντρο Ευχών.

Οι στόχοι του προγράμματος είναι:

• Η βελτίωση των γλωσσικών ικανοτήτων των μαθητών στην Αγγλική γλώσσα
  • Η έκφραση των συναισθημάτων τους και η διατύπωση ευχών
  • Η ανάπτυξη της δημιουργικότητας τους
  • Η επαφή και γνωριμία με διαφορετικούς πολιτισμούς
  • Η κατασκευή ενός συνεργατικού Δέντρου Ευχών με τη συμμετοχή μαθητών από διάφορες Ευρωπαϊκές χώρες

Καλή μας επιτυχία!!!

Υπεύθυνη προγράμματος: Εύα Τσακάλη

Το poster του σχολείου μας για το έργο:

Το video παρουσίασης του έργου εδώ