Επίσκεψη της Δ’ τάξης στο Κέντρο Πολιτισμού Χρήστος Τσακίρης

Στα πλαίσια του εορτασμού των 60 χρόνων του Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης, οι μαθητές/τριες της Δ’ τάξης  του 3ου Δημοτικού Σχολείου Ευκαρπίας , παρακολούθησαν την Πέμπτη (7-11-2019), την ταινία Ο ΓΙΑΚΟΜΠ Η ΜΙΜΙ ΚΑΙ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΠΟΥ ΜΙΛΑΝΕ.

Η ταινία αναφέρεται στις προσπάθειες παιδιών και ζώων να εμποδίσουν την κατασκευή ενός ουρανοξύστη σε μια γραφική πόλη. Ενωμένοι και αποφασισμένοι να προστατεύσουν την πόλη τους, μέσα από σχέσεις φιλίας και αλληλεγγύης κατορθώνουν το ακατόρθωτο .

Στη συνέχεια επισκέφτηκαν και την έκθεση με ανέκδοτες φωτογραφίες ηθοποιών, που συμμετείχαν σε ταινίες του φεστιβάλ κινηματογράφου.

Η συμμετοχή των παιδιών στα πολιτιστικά δρώμενα ενισχύει την δημοκρατική συνείδηση, την οικολογική ευαισθησία, τον σεβασμό στα ανθρώπινα δικαιώματα και την κριτική σκέψη.

Ευχαριστούμε θερμά τους υπεύθυνους του Δήμου Παύλου Μελά για την ευγενική χορηγία, καθώς η προβολή της ταινίας αλλά και η μεταφορά των παιδιών ήταν δωρεάν.