Διάκριση στον 1ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό ST3dM Τρισδιάστατης Σχεδίασης

Σημαντική διάκριση στον 1ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό ST3dM έλαβε το σχολείο μας που βραβεύτηκε στο θέμα του διαγωνισμού «Σχεδιασμός τρισδιάστατης κούπας». Τον διαγωνισμό διοργάνωσε, υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, το Ε.ΔΙ.Φ.Ε.Τ. (Εργαστήριο Διδακτικής της Φυσικής και Εκπαιδευτικής Τεχνολογίας) του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.

Συμμετείχε μια ομάδα μαθητών από την ΣΤ τάξη (Αγγελούλης Παναγιώτης, Βορνίτης Θανάσης, Γκιούρα Φωτεινή και Κοιλιαράκης Φώτης) υπό την επίβλεψη και καθοδήγηση του εκπαιδευτικού Πληροφορικής κ. Γιακουμή Ιωάννη.

Βασικός στόχος του διαγωνισμού ήταν η γνωριμία και εξοικείωση με την τρισδιάστατη εκτύπωση και να εισάγει τους μαθητές στις βασικές αρχές και έννοιες της τρισδιάστατης απεικόνισης και σχεδίασης. Πρόκειται για καινοτόμο πρόταση ενίσχυσης των διδακτικών πρακτικών της Πληροφορικής στην εκπαίδευση.