Παιχνίδια διασκέδασης στην αυλή του σχολείου μας

Τα παιχνίδια βοηθούν τα παιδιά να βιώνουν διάφορες καταστάσεις ,να νιώθουν χαρά και αγάπη. Αυτά προσφέρουν ευχαρίστηση ,ψυχαγωγία ,συνεισφέρουν στην ψυχοσωματική τους ανάπτυξη ,τα βοηθά να αναπτύξουν την ομαδικότητα και την συνεργασία ,να γνωρίσουν τον εαυτό τους αλλά και τους άλλους,να καλλιεργήσουν την ευγενή άμιλλα μέσα από αυτά.

Τα παιχνίδια είναι  απαραίτητα για την πολλαπλή ευτυχία και την υγιή παιδική τους ηλικία.

Έτσι,  η εικαστικός μας ,Αλεξάνδρα Λαγούδη  μαζί με τα παιδιά  και με την βοήθεια κι άλλων μελών του σχολείου  , σχεδίασαν επιδαπέδια παιχνίδια –δάπεδα στην αυλή- ασκήσεις δημιουργικότητας..

Όλοι μαζί  δούλεψαν με κέφι και μεράκι, καθώς και με δημιουργική διάθεση

.

Μ αυτόν τον τρόπο προσπαθήσαμε να προφέρουμε στους μαθητές μας περισσότερες εναλλακτικές προτάσεις παιχνιδιού τις ώρες του διαλείμματος και όχι μόνο.

Στόχος- η δημιουργική ενασχόληση, να παίζουμε με όλους κι όχι μόνο με τους φίλους μαςνα χαιρόμαστε το παιχνίδι και να διασκεδάζουμε.