Το πείραμα του Ερατοσθένη

Για συνεχή χρονιά ,οι μαθητές / τριες της Ε1 τάξης πραγματοποίησαν, στις 20 Μαρτίου και στην αυλή του σχολείου, την αναβίωση της ιστορικής μέτρησης που έκανε ο Έλληνας μαθηματικός Ερατοσθένης για να υπολογίσει την περιφέρεια της Γης (276 π.Χ.–194 π.Χ.).Ομαδοσυνεργατικά και με την καθοδήγηση του Συμβούλου της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης κ.Νίκου Βουρδισλή και των δασκάλων τους, έγιναν και οι ίδιοι ερευνητές. Οι μαθητές/ τριες ,έχοντας μια ράβδο μήκους ενός μέτρου,μετροταινία,μοιρογνωμόνιο κι ένα φύλλο εργασίας, την κατάλληλη χρονική στιγμή, κατέληξαν με τη βοήθεια μαθηματικών τύπων στον υπολογισμό της περιφέρειας της Γης όπως έκανε ο Ερατοσθένης τον 3ο αι. π.Χ. Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για τη διάθεση και τον ζήλο που επέδειξαν!