Μια ευχάριστη επίσκεψη στη Βιβλιοθήκη!

Ένας από τους σημαντικούς σκοπούς λειτουργίας της Σχολικής Βιβλιοθήκης είναι πρωτίστως να παρέχει έναν ευχάριστο ,ήρεμο χώρο ώστε να καλλιεργηθεί μια μακρόχρονη σχέση των μαθητών / τριών με τον κόσμο του έντυπου λόγου και της εικόνας , μέσα από την απόλαυση του διαβάσματος και σε δεύτερο χρόνο η υποβοήθηση του εκπαιδευτικού έργου. Οι μαθητές / τριες του Ε2 τμήματος του σχολείου μας μαζί με τον εκπαιδευτικό τους επισκέφθηκαν τη  Σχολική Βιβλιοθήκη και πήραν μέρος σε μια εναλλακτική Παραγωγή Γραπτού Λόγου, στηριζόμενη σε Ζάρια Ιστοριών ( story cubes ). Ρίχνοντας τα ζάρια προσπαθούσαν να συνδυάσουν τις εικόνες, να πλάσουν μία ιστορία και να τη γράψουν στο φύλλο δραστηριότητας. Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν και έδειξαν μεγάλο ζήλο για τη γραφή των ιστοριών τους!!