Τα έθιμα του Δωδεκαημέρου του Πόντου

Το όμορφο ταξίδι στα έθιμα του Δωδεκαημέρου του Πόντου  ολοκληρώθηκε  με την παρουσίαση του project που ετοιμάσαμε με πολύ μεράκι από την αρχή της χρονιάς με την ενεργή συμμετοχή των μαθητών/τριών μας. Συντονίστρια του προγράμματος η κ. Αφεντουλίδου Γιώτα, εκπαιδευτικός Φυσικής Αγωγής, εκπαιδευτικοί που συμμετέχουν στο έργο, αλφαβητικά: η κ. Φαιδρα Ανθοπούλου-Δασκάλα , η κ. Βετουλάκη Έφη-Μουσικός, ο κ. Καρανισας Γιώργος-εκπαιδευτικός Φυσικής Αγωγής, η κ. Νικολαΐδου Σοφία-Δασκάλα και η κ. Γεωργία Πραβήτα-Δασκάλα. Πολύτιμη ήταν η υποστήριξη της κ. Στέλλας Γκρεκιώτη , δασκάλας της Θεατρικής αγωγής, στην δραματοποίηση των εθίμων καθώς και της κ. Αλεξάνδρας Λαγούδη, δασκάλας των Εικαστικών, στα σκηνικά και την ανάρτηση των εργασιών στα ταμπλό. Σημαντική ήταν η στήριξη  της διεύθυνσης και του συλλόγου διδασκόντων του σχολείου μας! Οι γονείς/ κηδεμόνες ήταν παρόντες  και ενθάρρυναν την προσπάθειά μας με το θερμό τους χειροκρότημα. Επίσης με την παρουσία της μας τίμησε η Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου των εκπαιδευτικών Φυσικής Αγωγής κ. Όλγα Βασιλειάδου την οποία ευχαριστούμε από καρδιάς! Επίσης, ο σύλλογος γονέων και κηδεμόνων υποστήριξε τον μπουφέ με τα ποντιακά εδέσματα. Θερμές ευχαριστίες στην κ. Μπίλη Κατερίνα από τον Ποντιακό Πολιτιστικό σύλλογο Καλλιθέας Συκεών και τον Πολιτιστικό σύλλογο Αυγής για την παραχώρηση των ποντιακών στολών.Το πρόγραμμα συμμετέχει, επίσης, ως project στον 7o Πανελλήνιο Διαγωνισμό  «Ποντιακός Ελληνισμός: μνήμες και όνειρα, παρελθόν, παρόν και μέλλον». Η παράδοση αποτελεί την γέφυρα για το παρελθόν, το παρόν και το μέλλον! Ας διατηρήσουμε ζωντανά τα ήθη και τα έθιμα του Πόντου!

Δραματοποίηση

Παραδοσιακοί χοροί