Παρουσίαση καλών πρακτικών στην Ημερίδα της Δ/νσης Α΄/θμιας Εκπ/σης Δυτ. Θεσ/νίκης

Η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης, διοργάνωσε την Εκπαιδευτική Ημερίδα με θέμα: «Οι εκπαιδευτικοί μιλούν για το έργο τους: Καλές πρακτικές στην τάξη και τη σχολική κοινότητα», την Τρίτη 20 Ιουνίου 2023 στο Καραπάντσειο Πολιτιστικό Κέντρο Αμπελοκήπων.

Η Ημερίδα διοργανώθηκε από τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης σε συνεργασία με την Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας. Στόχος της ήταν η προβολή του έργου των σχολικών μονάδων κατά το σχολικό έτος 2022-2023 και η διάχυση καλών πρακτικών μεταξύ της εκπαιδευτικής κοινότητας.

Το σχολείο μας συμμετείχε με τέσσερις παρουσιάσεις έργων που υλοποιήθηκαν φέτος στο σχολείο μας:

• Αφεντουλίδου Παναγιώτα, εκπαιδευτικό φυσικής αγωγής ,με θέμα τα βραβευμένα projects

1. «Τα έθιμα του Δωδεκαήμερου του Πόντου» και

2. «Άθληση και υγεία στη φύση που αγαπώ»- 3η Ολυμπιακή Εβδομάδα στα σχολεία

• Βετουλάκη Έφη, μουσικό, με θέμα «Μουσικό ταξίδι στην Ελλάδα»
  • Πραβήτα Γεωργία, δασκάλα, με θέμα «Η δημιουργική Γραφή στην τάξη-Ευτυχισμένα παιδιά σημαίνει ευτυχισμένοι πολίτες»

Στην Ημερίδα παρουσιάστηκε, επίσης, από το 5ο Ειδικό σχολείο, το πρόγραμμα συνεκπαίδευσης «Γυμνάζομαι με τους φίλους μου» που υλοποιήθηκε φέτος σε συνεργασία με τα τμήματα ΣΤ2 και ΣΤ3 του σχολείου μας.