Το Γαϊτανάκι

Σχεδόν έφτασε η Σαρακοστή και στο σχολείο μας, μπαίνοντας στο κλίμα των ημερών, θελήσαμε να βιώσουμε ένα έθιμο χαρακτηριστικό αυτής της περιόδου, το γαϊτανάκι, αλλά και να μάθουμε  ενδιαφέροντα πράγματα για τα έθιμα και τις παραδόσεις μας!

Μαζευτήκαμε στην αυλή του σχολείου μας και στήσαμε το πολύχρωμο γαϊτανάκι μας!!

Πρώτα,  συζητήσαμε για την ίδια τη Σαρακοστή και το έθιμο της κυρα-Σαρακοστής.

Επίσης εξηγήσαμε το νόημα της Καθαρής Δευτέρας και του χαρταετού.  Έτσι λοιπόν αναφερθήκαμε  στον χαρταετό και το  πέταγμά του .

Όπως και να είναι, για εμάς αποτελεί ένα ευχάριστο λαϊκό έθιμο και συμβολίζει την ψυχή μας, η οποία ανεβαίνει στον ουρανό.

Την καθαρά Δευτέρα καταναλώνουμε και τις παραδοσιακές λαγάνες και τα νηστίσιμα φαγητά, ταραμά, ελιές, χαλβά, τουρσί κ.α.

Μιλήσαμε και για το γαϊτανάκι που έφτασε στην Ελλάδα από πρόσφυγες του  Πόντου.

Οι 12 κορδέλες στο γαϊτανάκι συμβολίζουν τους 12 μήνες και η κυκλική κίνηση θυμίζει τον κύκλο της ζωής!

Με πολύ χαρούμενη διάθεση χορέψαμε παραδοσιακούς χορούς κρατώντας τις κορδέλες και περάσαμε μια αξέχαστη ώρα μέσα στο πνεύμα της παράδοσης! Το δρώμενο επιμελήθηκε η κα Σοφία Νικολαΐδου με την αρωγή των 2 γυμναστών μας του κου Γιώργου και της κας Γιώτας.

Καλά κούλουμα!

Καλή  Σαρακοστή!!