Ναυτικό Μουσείο Ν. Μουδανιών

Στις 21-2-2019 οι μαθητές/τριες της Γ΄ τάξης, που συμμετέχουν στο πρόγραμμα ΠΑΙΔΙΚΗ HELMEPA , με σκοπό την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των παιδιών στην προστασία του θαλάσσιου κόσμου, επισκέφτηκαν το Μουσείο Αλιευτικών Σκαφών και Εργαλείων των Νέων Μουδανιών.

Η υπεύθυνη ξεναγός τους  ενημέρωσε για τις παλιές και τις σύγχρονες τεχνικές αλιείας και τα προβλήματα που δημιουργούν στο θαλάσσιο περιβάλλον.

Επίσης, είχαν την ευκαιρία να δουν εργαλεία ψαρέματος και μια εκπληκτική συλλογή κοχυλιών και οστράκων.

Σημαντική ήταν και η παρουσία αξιωματικού του Λιμενικού Σώματος ,ο οποίος τους ενημέρωσε για το έργο της Ελληνικής Ακτοφυλακής και έλυσε πολλές από τις απορίες τους.

Φεύγοντας, οι μαθητές χάρισαν ζωγραφιές σχετικές με το θέμα, τόσο στην ξεναγό όσο και στον αξιωματικό του Λιμενικού Σώματος.