ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

Mε αφορμή τον εορτασμό της 7ης  Πανελληνίας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού 2020  την Παρασκευή 25 Σεπτεμβρίου 2020 καλέσαμε στη σχολική μας μονάδα την παγκόσμια πρωταθλήτρια τεχνικής κολύμβησης  Σμαράγδα  Σκαλίδου.

Με σύνθημα «Αθλούμαι-Μένω Υγιής –Μένω Ασφαλής» υλοποιήθηκαν αθλητικές δράσεις  και συζητήσεις  με τα παιδιά λαμβάνοντας πάντοτε  υπόψη το πρωτόκολλο υγιεινής λόγω της πανδημίας  Covid-19 και σύμφωνα με τις οδηγίες  της Διεύθυνσης Φυσικής Αγωγής Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης του Υ.Π.Α.Ι.Θ.

Βασικός άξονας αυτής της δράσης ήταν  η ενεργοποίηση των μαθητών/τριών για την συμμετοχή τους σε

οργανωμένες αθλητικές δράσεις εντός και εκτός  του σχολείου , ενημέρωση

για τα ευεργετικά οφέλη της άθλησης σε συνδυασμό με την υγιεινή διατροφή,

με τελικό προοπτικό στόχο ένα σωστό τρόπο ζωής και την ενίσχυση – προαγωγή των

θεμελιωδών αρχών και αξιών του Αθλητισμού.

Ευχαριστούμε τη διακεκριμένη αθλήτρια Σμαράγδα Σκαλίδου, η οποία με το ήθος την αγωνιστικότητα και την εξαιρετική της επικοινωνία με τα παιδιά  τα ενέπνευσε να επιλέξουν την άσκηση και τον αθλητισμό ως εργαλείο ενεργοποίησης όχι μόνο του σώματος  αλλά και του πνεύματος.