Οδηγίες για εποχική γρίπη και Λοίμωξη από τον Κοροναϊό

3ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΥΚΑΡΠΙΑΣ                                              Ευκαρπία: 3-03-2020

Τηλ.: 2310 688161

Ενημερωτικό Δελτίο

Προς τους Γονείς και Κηδεμόνες και τους/τις μαθητές-μαθήτριες του σχολείου μας

Ενημέρωση σχετικά με την εποχική γρίπη και τη Λοίμωξη από τον Κοροναϊό 2019 – COVID-19

Με βάση τα τρέχοντα επιδημιολογικά δεδομένα της εποχικής γρίπης και την εμφάνιση οποιουδήποτε συμπτώματος λοίμωξης του αναπνευστικού, συστήνονται οι ακόλουθες οδηγίες με σκοπό την πρόληψη  κατά της διασποράς:

1. Παιδιά που εμφανίζουν τα παρακάτω συμπτώματα θα πρέπει να παραμένουν για φροντίδα στο σπίτι, μέχρι να αναρρώσουν οριστικά (απύρετοι στο σπίτι για τουλάχιστον 3 ημέρες)

Η κλινική συμπτωματολογία της γρίπης περιλαμβάνει: · Πυρετό (μεγαλύτερο ή ίσο με 38ο C) · Βήχα · Πονόλαιμο · Μυαλγίες · Συνάχι · Πονοκέφαλο · Ρίγος · Αίσθημα κόπωσης · Διάρροια και εμέτους

2. Αποφυγή στενής επαφής, εφόσον αυτό είναι δυνατό, με οποιοδήποτε άτομο εμφανίζει συμπτώματα από το αναπνευστικό, όπως βήχα ή φτάρνισμα.

3. Επίσης για την αποφυγή της εξάπλωσης της ασθένειας, θα πρέπει να τηρούνται κανόνες ατομικής υγιεινής, όπως:

· Αποφυγή επαφής χεριών με τα μάτια, τη μύτη και το στόμα για τη μείωση του κινδύνου μόλυνσης.

· Αποφυγή κοινής χρήσης των μολυβιών, των στυλό, των μαρκαδόρων και άλλων προσωπικών αντικειμένων.

· Σε βήχα ή φτέρνισμα, κάλυψη της μύτης και του στόματος με το μανίκι στο ύψος του αγκώνα ή με χαρτομάντιλο

· Χρησιμοποιημένο χαρτομάντιλο πρέπει να απορρίπτεται αμέσως μετά τη χρήση στους κάδους απορριμμάτων.

· Δεν επιτρέπεται τα παιδιά να πίνουν νερό απευθείας από τη βρύση με το στόμα.

· Τακτικό και για αρκετή ώρα πλύσιμο των χεριών με σαπούνι και νερό ή εναλλακτικά να χρησιμοποιείται αντισηπτικό αλκοολούχο διάλυμα ή χαρτομάντιλα με αλκοόλη (μετά από την χρήση τουαλέτας, μετά τη γυμναστική και τα καλλιτεχνικά, πριν και μετά το φαγητό κλπ)

Για τον Σύλλογο Διδασκόντων

Αθανασία Κυρέζη