Εορτασμός του Μακεδονικού Αγώνα

Με μεγάλο ενθουσιασμό και χαρά γιορτάσαμε και φέτος τη μνήμη του Μακεδονικού Αγώνα 1904-1908. Τα παιδιά του Β2 με τη βοήθεια της δασκάλας τους κας Σοφίας Νικολαΐδου κατάφεραν να παρουσιάσουν όλη την κατάσταση που επικρατούσε εκείνη την περίοδο.

Ηρωικές δασκάλες όπως η Αικατερίνη Χατζηγεωργίου, φωτισμένοι Ιεράρχες όπως ο Γερμανός Καραβαγγέλης, ο επίσκοπος Καστοριάς, έντιμοι πολιτικοί όπως ο Ίων Δραγούμης, γενναίοι αγωνιστές όπως ο Τέλλος Άγρας, ο Καπετάν Κώττας και βέβαια ο Παύλος Μελάς-η ψυχή του Μακεδονικού Αγώνα- πέρασαν από μπροστά μας και μας γέμισαν με ενθουσιασμό και συγκίνηση με τα λόγια τους μα ιδιαίτερα με τη ζωή τους και τον ηρωικό τους θάνατο! Αυτό που  έμεινε χαραγμένο στη σκέψη όλων των μαθητών του σχολείου, που τηρώντας τα μέτρα μπόρεσαν να παρακολουθήσουν αυτή τη μικρή παράσταση, είναι η ανάγκη να θυμόμαστε την ιστορία και να αγωνιζόμαστε για ό,τι αξίζει: για την Πατρίδα μας ,την Πίστη μας και τη Γλώσσα μας.

“Η Μακεδονία ήταν, είναι και θα είναι ελληνική” βροντοφωνάξαμε!

“Αξίζει να πεθαίνει κανείς για τη Μακεδονία, για την Ελλάδα!”.

Αυτά ήταν τα τελευταία λόγια του Παύλου Μελά.

Ας είναι χαραγμένα και μέσα στις καρδιές μας!